Czym jest chipset płyty głównej?

| 0 Komentarzy
Przy zakupie komputera warto zwrócić uwagę na chipset płyty głównej. Co to takiego i do czego służy? Sprawdź!

Wybór odpowiedniego chipsetu Intel nie jest łatwą sprawą. Wiele zależy od posiadanego sprzętu – w niniejszym poradniku postaramy się rozświetlić się tą kwestię. Wybór właściwego chipsetu często definiuje zastosowanie danego komputera – inaczej będzie wyglądała płyta główna laptopa przeznaczonego głównie do pracy biurowej, a inaczej do w przypadku laptopa gamingowego. Jak więc wybrać właściwe chipset do danej płyty głównej?

Polecane płyty główne

Do czego służy chipset w płycie głównej?

Chipset płyty głównej ma postać jednego lub kilku czipów wmontowanych w płytę główną komputera. Stąd też nazwa – chipset. Do czego służy ten element? Nie dość, że działa jak centrum komunikacyjne, to jeszcze określa kompatybilność elementów płyty głównej. Jego najważniejsze funkcje:

  • kontrola przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi podzespołami komputera;
  • regulowanie działania kart rozszerzeń i urządzeń peryferyjnych (takich jak np. mysz komputerowa).

Każdy chipset dzieli się na dwie sekcje. Mostek południowy chipsetu odpowiada za kontrolę urządzeń wejścia i wyjścia (jest on odpowiedzialny m.in. za funkcjonowanie napędów dysków twardych, nieulotnej pamięci BIOS oraz magistral ISA i PCI). Natomiast mostek północny komunikuje się bezpośrednio z mostkiem południowym chipsetu, magistralą AGP lub PCI Express, procesorem i pamięcią operacyjną, przekazując pomiędzy nimi informacje.

Jaki chipset wybrać?

To, jaki chipset płyty głównej występuje w komputerze, wpływa na to, jakie zadania może om realizować. Najbardziej wydajne są chipsety 9. generacji — nadają się do PC przeznaczonych do prac graficznych oraz do gier komputerowych. Ich wyjątkową cechą jest możliwość „podkręcenia” procesora. Jeśli natomiast chodzi o sprzęt domowy, tutaj sprawdzi się mniej wydajna, ale za to tańsza płyta główna z chipsetem 8. generacji.

Rodzaje chipsetów w płytach głównych

Główne rodzaje chipsetów dostępne na rynku to:

  • typ H – bardzo uniwersalne chipsety, dzięki którym komputer jest wielofunkcyjny – za sprawą podłączenia różnych kart i rozszerzeń da się na nim zarówno pracować, jak i uruchamiać gry komputerowe;
  • typ B – chipsety dedykowane komputerom biznesowym;
  • typ Z – chipsety stosowane do podkręcania procesora;
  • typ C – chipsety obsługujące wielordzeniowe procesory, idealne do komputerów gamingowych oraz profesjonalnych;
  • typ X – obecnie najbardziej zaawansowana seria chipsetów, dedykowana procesorom AMD, niektóre z nich obsługują AMD StoreMi.

Jeśli chodzi o marki, na rynku dostępnych jest wiele różnych płyt głównych, jednak dominują w szczególności dwa – płyty główne Intel chipset oraz AMD chipset. Co to oznacza w praktyce? Jeśli chcesz kupić komputer, musisz się zastanowić, do jakich zadań ma on służyć – czy ma być PC domowym, czy do użytku biurowego – i na tej podstawie podjąć decyzję, który chipset będzie lepszy. Poniżej prezentujemy krótkie porównanie.

Gdy potrzebujesz komputera domowego, takiego, jakiego używa się do przeglądania stron internetowych, oglądania filmów i seriali oraz obsługi poczty e-mail i mediów społecznościowych, tutaj marka chipsetu nie ma większego znaczenia. Zarówno płyty główne AMD chipset, jak i modele Intel są dobrym wyborem. W zupełności wystarczy płyta główna z procesorem z serii AMD Ryzen czy też Intel Core starszej generacji.

W sytuacji, gdy komputer ma służyć do prostych zadań biurowych lub być wykorzystywany w domu, jego podzespoły nie muszą być zaawansowane. Wystarczy, by procesor miał 2 lub 4 rdzenie oraz taktowanie na poziomie wynoszącym około 3 GHz. O wiele wydajniejszy musi być PC służący do tworzenia animacji, renderowania filmów i obróbki plików graficznych. W tej kategorii lepiej postawić na wydajny chipset AMD — im nowszy, tym lepszy.

Gdy komputer ma służyć przede wszystkim do grania, jakość podzespołów zależy od tego, jakie tytuły będą na nim uruchamiane. Profesjonalne gry wymagają nowoczesnych i zaawansowanych elementów, takich jak np. procesor Intel Core i9. Dobrze sprawdzi się także chipset AMD, np. kilkurdzeniowy Ryzen. Procesory z tej serii osiągają znakomite wyniki w grach i profesjonalnych aplikacjach. Pracują wydajnie i stabilnie, nawet jeśli komputer jest maksymalnie obciążony.

Chipset driver, chipset socket – co to takiego?

Jeśli chodzi o płytę główną, dość istotne pojęcie to chipset driver, czyli sterowniki chipsetu płyty głównej, które kontrolują jego działanie. Aby wydajność komputera utrzymywała się na wysokim poziomie, należy je na bieżąco aktualizować. Każda płyta główna jest wyposażona także w tzw. chipset socket, czyli gniazdo, łączące procesor z pozostałymi elementami systemu. Jego typ musi być zgodny z określonym podzespołem.

Jaką płytę główną wybrać?

Poza chipsetem, składając zestaw komputerowy, zwróć uwagę również na płytę główną. Do gamingowego PC pasuje np. wydajna płyta główna MSI z serii Gaming Plus Max. Jej cechy charakterystyczne to obsługa procesorów AMD Ryzen z kartą graficzną Radeon oraz pamięci DDR4 do 3144 MHz. Układ wyróżnia wysokiej jakości kontroler sieciowy, dzięki czemu minimalizowane są opóźnienia w grach online. Cena podzespołu wynosi około 500 złotych.

Do gier polecana jest też płyta główna ASUS, obsługująca procesory AMD Ryzen, np. z serii TUF. Element wyróżnia zwiększona odporność na obciążenia oraz liczne zabezpieczenia przed skutkami wyładowań elektrostatycznych. Dodatkowe plusy to czysty dźwięk, szybki układ sieciowy oraz system chłodzenia Fan Xpert 6, pozwalający dostosować tryb pracy wentylatorów do aktualnych potrzeb. Cena kształtuje się na podobnym poziomie – tak jak i w przypadku MSI, płyta główna AM4 Socket kosztuje około 500 złotych.

A może potrzebny Ci wielofunkcyjny komputer do zastosowań biurowych oraz do gier? Do tego typu zadań została stworzona płyta Gigabyte, np. z chłodzeniem Smart Fan 5. Oprogramowanie pozwala kontrolować pracę wentylatorów w zależności od tego, jakie prace są wykonywane na komputerze. Dodatkowe atuty to obsługa dysków SSD, wzmocnienie konstrukcji płyty, ochrona przed korozją oraz wmontowane diagnostyczne diody LED.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

B550 - B450 - B660 - Z690 - Z790

4,1
10 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.